Různí interpreti
Hlobil, Slavický: Tryzna mučedníkům, Lidice, Cesta ke světlu
Podobné tituly
Informace o albu
Komentář k pův. LP 8110 0508 z r. 1985:
Počet skladeb, jimiž národní umělec Emil Hlobil (1901) obohatil českou hudební kulturu, přesáhl již stovku. Tvorba instrumentální zahrnuje mj. sedm symfonií a řadu koncertů pro sólový nástroj a orchestr, rozsáhlé je dílo komorní. Jevištní tvorbu reprezentují tři opery a balet. Hlobil prošel po studiu na mistrovské škole pražské konzervatoře u Josefa Suka vlivy konstruktivismu a motorismu, v dobách druhé světové války jeho výraz zvroucněl a stal se rozmanitějším. "Tryzna mučedníkům" je jeho reprezentativním dílem z toho období. Byla napsána ve skice v r. 1944, instrumentace byla dokončena v prvé polovině r. 1945. Je věnována památce těch, kdo bojovali beze zbraně a přinesli největší oběť - život. Rozměrná jednovětá skladba má charakter symfonické fresky, ba celé symfonie. Pomalé krajní části, smutečního a katartického charakteru, obklopují část střední, zápasivou bojovým napětím. Skladba měla premiéru na koncertech České filharmonie 22. a 23. 11 1945.
Zasloužilý umělec Klement Slavický (1910) pochází z moravského muzikantského rodu. Studia skladby dovršil na mistrovské škole pražské konzervatoře u Josefa Suka. Jeho dílo zahrnuje mj. orchestrální Moravské taneční fantazie, Rapsodické variace, čtyři symfoniety a četná díla komorní. Vokální hudba je reprezentována mj. díly "Zpěv rodné země" pro tenor a klavír a cyklem smíšených sborů Madrigaly na slova lidové poezie. Dvojsbor pro mužské hlasy na slova Františka Halase "Lidice" vznikl v r. 1945 a nese dedikaci "Památce lidických mučedníků". Jde o velký a vypjatý hudební obraz, naplněný bolestí a soucitem i dramatickým vzruchem, hněvem a vědomím spravedlivé odplaty. Skladbu provedlo poprvé Pěvecké sdružení pražských učitelů se sbormistrem Janem Kasalem 3. 2. 1961. Dramatická freska "Cesta ke světlu" vznikla v r. 1980 na báseň Jiřího Mahena, která skladatele zaujala svým humanistickým zaměřením a obsahem. Mohutně vygradované dílo se klene od atmosféry zlověstným tichem naplněné temné noci a v ní opuštěného trpícího člověka přes chvíle rostoucích pochyb i hlasů útěšných až k závěrečnému pozitivnímu vyznění. Poprvé byla provedena 13. 3. 1983
mužskou složkou Kühnova smíšeného sboru se sólisty Vladimírem Doležalem (tenor) a Petrem Haničincem (recitace) za řízení Pavla Kühna.
Jan Ledeč
Diskuze k albu