Antonín Dvořák
Antonín Dvořák byl český světově známý a uznávaný hudební skladatel.
Narodil se v roce 1841 v Nelahozevsi. Od svých šesti let se začal věnovat hře na housle. O dalších šest let později se ho během jeho pobytu ve Zlonicích ujal místní varhaník, který Dvořáka učil hru na housle a varhany, ale také hudební teorii. V roce 1857 odešel studovat na varhanickou školu v Praze, kde o dva roky později absolvoval. Po dalších třech letech se stal členem orchestru Prozatímního divadla, kde hrál na violu. Do této doby se také datují jeho první skladatelské pokusy, která se ovšem nesetkaly s velkým úspěchem u veřejnosti. V Prozatímním divadle vydržel necelých deset let.
Významný přelom v jeho kariéře přinesl rok 1877, kdy byl doporučen berlínskému nakladateli svým pozdějším dobrým přítelem Johannesem Brahmsem. Již o rok později napsal Dvořák pro toto nakladatelství první řadu svých Slovanských tanců, která získala pozitivní ohlasy napříč společností. Od této doby začal Dvořák stále více komponovat. Úspěšný byl i jako dirigent právě svých skladeb. V roce 1884 byl dokonce pozván do Londýna, aby dirigoval své dílo. Díky tomu začal získávat vazby na anglickou hudební scénu. Tyto úspěchy mu přinesly i čestný doktorát na Cambridgeské univerzitě a o několik let později i dirigování v Moskvě a Petrohradu.
Jeho největší úspěch ale přišel až počátkem 90. let, kdy mu bylo nabídnuto místo ředitele americké národní konzervatoře v New Yorku. Tuto nabídku přijal a od roku 1892 zastával tři roky tuto funkci. Jeho angažmá v Americe mu přineslo světový úspěch a proslulost. Ovšem kvůli problémům s výplatami se vrátil zpět do Prahy. Po svém návratu napsal dvě z jeho nejznámějších oper – Rusalku a Armidu. Stal se také profesorem na pražské konzervatoři, kde se v roce 1901 stal dokonce jejím ředitelem.
Antotnín Dvořák zemřel 1. května 1904 po mozkové mrtvici. Jeho dílo čítá devět symfonií, několik symfonických básní či 10 velice významných oper a dodnes je jeho hudba celosvětově uznávaná.