Česká filharmonie, Karel Ančerl
Karel Ančerl Live Recordings
Upozornění: Zvýrazněny jsou skladby, na kterých se podílel umělec Paul Clarvis. ×
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Živé nahrávky Karla Ančerla z archivu Českého rozhlasu
W. A. Mozart - Adagio pro housle a orchestr E dur K 261, Houslový koncert A dur K 219, Koncert pro flétnu, harfu a orchestr C dur K 299. L. van Beethoven - Coriolan op. 62, Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur op. 56, Symfonie č. 2 D dur op. 36, Symfonie č. 8 F dur op. 93. F. Mendelssohn-Bartholdy - Symfonie č. 4 A dur "Italská" op. 90. M. P. Musorgskij - Písně a tance smrti. B. Smetana - Má vlast. A. Dvořák - Scherzo capriccioso op. 66, Symfonie č. 7 d moll op. 70, Symfonie č. 8 G dur op. 88, Biblické písně op. 99. J. B. Foerster - Symfonie č. 4 c moll "Veliká noc" op. 54. V. Novák - Podzimní symfonie op. 62, Pan op. 43. J. Suk - Asrael op. 27, Zrání op. 34. C. Debussy - Moře, Nocturna. M. Ravel - Šeherezáda, Španělská rapsodie. R. Strauss - Don Juan op. 20. E. Elgar - Introdukce a Allegro pro smyčce op. 47. R. Vaughan Williams - Fantazie na téma Thomase Tallise. W. Piston - Toccata pro orchestr. I. Stravinskij - Koncert pro klavír a dechové nástroje. S. Prokofjev - Skytská suita op. 20. P. Hindemith - Filharmonický koncert. W. Lutosławski - Smuteční hudba pro smyčce. B. Martinů - Concerto grosso H 263, Symfonie č. 1 H 289. E. Schulhoff - Komunistický manifest - Oratorium. M. Kabeláč - Symfonie č. 5 b moll "Dramatická" op. 41. I. Krejčí - Symfonie č. 1 in D, Symfonie č. 3 in D. J. Ježek - Fantazie pro klavír a orchestr. J. Novák - Koncert pro dva klavíry a orchestr. J. Pauer - Rapsodie pro orchestr. J. Feld - Koncert pro orchestr. J. Klusák - Variace na téma Gustava Mahlera.
Sólisté: Josef Suk - housle, Josef Chuchro - violoncello, Jan Panenka - klavír, Alexandr Plocek - housle, Géza Novák - flétna, Karel Patras - harfa, Ladislav Mráz - bas, Suzanne Danco - soprán, Smetanovo kvarteto, Jan Novák a Eliška Nováková - klavír, Václav Holzknecht - klavír, Zdeněk Jílek - klavír, Libuše Domanínská - soprán ad. Český pěvecký sbor, sbormistr Josef Veselka. Symfonický orchestr Pražského rozhlasu (Ježek), Česká filharmonie, dirigent Karel Ančerl
Karel Ančerl. Jeden z nejvýznamnějších dirigentů poválečné Evropy. Člověk, který přežil nacistické lágry i nepokrytý antisemitismus komunistického Československa. Umělec, jenž svou nezměrnou trpělivostí a nasazením vypracoval Českou filharmonii na světový orchestr a uvedl ji s úspěchem do nejvýznamnějších koncertních sálů. Podstatnou část jeho uměleckého odkazu, bezmála komplet jeho studiových nahrávek s filharmonií, vydal Supraphon s velkým ohlasem v letech 2002-2008 na 48 CD na Ančerl Gold Edition. To ale zdaleka není vše. Archiv Českého rozhlasu skrývá bohatství živých nahrávek z koncertů, jež doplňují obraz této dirigentské osobnosti. Na 15 CD Supraphon z tohoto pokladu vybral repertoár, na který se nedostalo při studiovém natáčení; repertoár doširoka rozkročený od Mozarta po díla Ančerlových současníků. Mezi nahrávkami jsou skvosty vrcholného Dvořáka (Symfonie č. 7 a 8, Biblické písně) a Suka (Asrael, Zrání), dirigentem milovaný a prosazovaný Martinů (Symfonie č. 1) a Kabeláč (Symfonie č. 5) i velké opusy světového repertoáru 20. století (Debussy, Ravel, Strauss, Prokofjev ad.). Jedinou výjimkou, jež "zdvojuje" studiový snímek, je Smetanova Má vlast. Koncertní snímek z Pražského jara je jedním z posledních Ančelrových záznamů z května 1968 před definitivním odchodem do Toronta. Koncertní nahrávky z let 1949-1968 snad ještě zřetelněji než studiový odkaz dokumentují zrání tohoto pozoruhodného umělce.
Dosud nevydané nahrávky jednoho z velkých dirigentů 20. století
Ocenění
- Choc de Classica (2022)
- Diapason d´Or, Diapason Magazine (2022)
Diskuze k albu