Jiří Mihule, Bohuslav Zahradník, Pražský komorní orchestr, František Vajnar
Krommer-Kramář: Koncert pro hoboj F dur, Koncert pro klarinet Es dur
Podobné tituly
Informace o albu
Původní LP album 1110 2458 "František Krommer-Kramář Koncert pro hoboj F dur, Koncert pro klarinet Es dur" vydal Supraphon v roce 1979 - nyní titul v interpretaci Pražského komorního orchestru s dirigentem Františkem Vajnarem a sólisty Jiřím Mihule (hoboj) a Bohuslavem Zahradníkem (klarinet) vychází poprvé digitálně.
FRANTIŠEK KROMMER-KRAMÁŘ (1759-1831)
patří mezi české hudebníky, kteří se v době vrcholného klasicismu stali součástí hudebního života ve Vídni. Jeho cesta k vysokému uznání ke konci jeho života (v roce 1818 byl jmenován dvorním skladatelem), byla dlouhá a trnitá. Před svým angažmá - pravděpodobně v roce 1791 - hrabětem Grassalcovicsem ve Vídni, pracoval deset let v Maďarsku jako houslista a později jako kapelník. Ve Vídni se zabýval výukou, komponováním a publikováním; v roce 1805 různí evropští nakladatelé vydali více než 200 jeho děl (o celé jeho práci je nyní známo, že obsahuje více než 350 titulů). Mimořádnou popularitu získal svými komorními díly - skládal smyčcové kvartety, kvartety s dechovým nástrojem a skladby pro různé kombinace dechových nástrojů. Instrumentální skladatel par excellence nikdy nesložil žádnou operu nebo píseň a jeho církevní hudba má velmi úzký rozsah. Stejně tak napsal jen málo orchestrálních skladeb (9 symfonií, koncertů pro několik nástrojů, 3 pro flétnu, 2 pro hoboj, 3 pro klarinet a 2 pro dva klarinety)...Kramářův KONCERT PRO HOBOJ A ORCHESTR F DUR, OP. 37 vydal tiskem Johann André Offenbach v roce 1803. Kombinace nástrojů v orchestru je stejná jako v KONCERTU PRO KLARINET A ORCHESTR ES DUR, OP. 36: sólový nástroj, smyčce, flétna, dva hoboje, dva fagoty, dva lesní rohy, dvě trubky, tympány...
Hobojista JIŘÍ MIHULE (*1937) absolvoval ve třídě prof. Václava Smetáčka na Pražské konzervatoři. Vyhrál druhou cenu v mezinárodní soutěži dechových nástrojů v rámci Pražského jara v roce 1958. V r. 1961 byl pozván dirigentem Karlem Ančerlem ke konkurzu do České filharmonie, v jejímž orchestru pak působil 43 let (do r. 1993 jako sólo hobojista a vedoucí hobojové skupiny).
Od počátku se také věnoval sólové a komorní hře. Spolupracoval zejména s Pražským komorním orchestrem, Harmonií českých filharmoniků a od šedesátých let se souborem Ars rediviva. S těmito hudebními tělesy realizoval řadu významných nahrávek.
Klarinetista BOHUSLAV ZAHRADNÍK (*1947) absolvoval Akademii múzických umění ve třídě profesora Vladimíra Říhy, účinkoval v několika orchestrech, od r. 1973 v České filharmonii. Také se věnoval sólové hře, nahrával pro rozhlas i gramofonové firmy. V roce 1974 vyhrál soutěž dechových nástrojů v rámci Mezinárodního festivalu Pražské jaro.
Diskuze k albu