Orchestr Václava Hybše
Václav Hybš a sólisté
Podobné tituly
Informace o albu
Kompilace nahrávek různých sólistů s Orchestrem Václava Hybše, které zatím vesměs na www.supraphonline.cz nebyly v prodeji; snímky z různých období,
snímky ne vždy známé (směs "p. f. 1969", směs známých hitů známých interpretů v podání Pavla Nohy, Chlupatý kaktus v podání Jiřího Korna a další),
snímky, které většinou nikdy nevyšly na CD a které spojuje pouze doprovod Orchestru Václava Hybše a zájem Vás, fanoušků, o jeho produkci.
Komentář k jednomu ze singlů, na kterých většinou snímky vyšly:
Začátky muzikantské dráhy trumpetisty, aranžéra a kapelníka Václava Hybše byly bohaté. Na pražské konzervatoři studoval u profesora Koláře hru na trumpetu a zároveň si získané poznatky prakticky ověřoval při spolupráci nejprve s orchestrem Zdeňka Bartáka a později - koncem pětapadesátého roku - i s kapelou Ladislava Bezubky. S Ladislavem Bezubkou hrál Václav Hybš i po skončení studií na konzervatoři a absolvoval s ním i svůj první zahraniční zájezd do Moskvy. Pak přišla vojenská služba a na jejím konci i angažmá u Orchestru Kamila Hály. Takřka dva roky hrál Václav Hybš i ve skupině bubeníka Josefa Posledního.
Důležitý okamžik v Hybšově vývoji nastal v roce 1958. Karel Krautgartner se spolu se svým orchestrem chystal na Mezinárodní festival mládeže a studentstva do Vídně a nabídl Václavu Hybšovi, aby jel s sebou. Spolupráce se vydařila. Václav Hybš se ve Vídni výborně uplatňoval nejen jako trumpetista, ale ukázal, že je i stejně dobrým aranžérem. Jako externista pak s Orchestrem Karla Krautgartnera spolupracoval až do roku 1960.
V šedesátém roce se oficiálně zakládal orchestr Československého rozhlasu a Václav Hybš v něm nastoupil místo trumpetisty. I nadále však aranžoval řadu písní a občas zastupoval i u dirigentského pultu. O čtyři roky později však už měl svůj orchestr. I dál však zůstával členem Tanečního orchestru Československého rozhlasu. I všichni muzikanti, kteří hráli v jeho orchestru, byli členy TOČRu. Orchestr Václava Hybše hrál od čtyřiašedesátoho roku pravidelně v pořadech divadla Rokoko, absolvoval se souborem řadu zahraničních zájezdů a se zpěváky Martou Kubišovou, Helenou Vondráčkovou, Václavem Neckářem, Waldemarem Matuškou a dalšími nahrál i mnoho písniček. Jak v rozhlasových, tak také v gramofonových studiích.
Orchestr Václava Hybše doprovázel naše zpěváky i na scéně slavné pařížské Olympie - zde se u dirigentského pultu s Václavem Hybšem střídal dirigent TOČRu Josef Vobruba. Hybšova kapela, doplněná sólistou Karlem Krautgartnerem, účinkovala i v naší reprezentační show na Světové výstavě EXPO 67 v Montrealu.
I nadále zůstává ovšem Václav Hybš členem Tanečního orchestru Československého rozhlasu v Praze. Hraje na trubku a aranžuje. Spolupracoval na všech televizních pořadech Píseň pro Rudolfa III., vystupuje s TOČRem doma i v zahraničí.
Nahrávek, na kterých se podílel buď jako trumpetista nebo jako aranžér či dirigent, je v rozhlasovém archívu i v katalogu Supraphonu tolik, že je nelze ani vyjmenovat.
Zkrátka Václav Hybš patří k oněm lidem, kteří jsou "šedými eminencemi", bez nichž by československá pop-music nebyla na úrovni, na jaké dnes je.
Pavel Bartík
Diskuze k albu