Antonín Moravec, Otakar Vondrovic
Šostakovič: Sonáta, op. 134, Prokofjev: Sonáta č. 2, op. 94 b
Podobné tituly
Informace o albu
Z komentáře k původnímu LP albu 1 11 2148 "Dmitrij Šostakovič, Sergej Prokofjev Sonáty pro housle a klavír" vydanému v Supraphonu v roce 1977 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:
Autoři obou děl nahraných na této desce - čelní představitelé sovětské hudební tvorby - měli podobný vztah k houslím. Nebyl to jejich vlastní nástroj; oba byli jako instrumentalisté vynikajícími klavíristy. Housle však pro ně byly ztělesněním kantilény jako ideálního nástroje k tlumočení lyrických zážitků a intimních výpovědí. V tomto smyslu jich používali ve svých orchestrálních partiturách i komorních dílech, především smyčcových kvartetech. A v tomto smyslu se k nim obrátili nejednou i jako k nástroji sólovému. Ve velmi početné tvorbě každého z nich představuje houslová tvorba nerozsáhlou, ale významnou a myšlenkově závažnou součást. V různých obdobích napsali po dvou koncertech pro housle a orchestr a dále několik komorních děl pro housle s klavírem, z nichž dvě vrcholná přináší tato deska...
Komorní dvojice ANTONÍN MORAVEC a dr. OTAKAR VONDROVIC vznikla za společného pedagogického působení obou umělců na brněnské Janáčkově akademii múzických umění. Houslista Antonín Moravec dnes působí na pražské AMU, kde je děkanem hudební fakulty. Studoval v Brně na konzervatoři a na JAMU u prof. Františka Kudláčka. Své vzdělání dovršil na moskevské konzervatoři ve třídách prof. Barinové a Jankeleviče. Vynikl jako sólista i komorní hráč. Má široký repertoár z různých slohových oblastí; zvlášť bohatě jsou v něm zastoupena díla českých skladatelů i světových mistrů 20. století. Od 50. let dodnes sklízí úspěchy doma i na četných koncertních pódiích v Evropě i zámoří.
Klavírista dr. Otakar Vondrovic, kterého zná naše hudební veřejnost jako sólistu z jeho četných dřívějších gramofonových nahrávek, působí pedagogicky stále na JAMU v Brně. Studoval u prof. Karla Hoffmeistra na mistrovské škole pražské konzervatoře a na École normale de musique v Paříži u Alfreda Cortora. Vynikl jako mnohostranný klavírista, jehož repertoár obsahuje díla klasická (v letech 1950-53 provedl na koncertech v Praze souborně všechny Beethovenovy klavírní sonáty), tvorbu romantiků i díla impresionistů. Velmi mnoho vykonal také pro klavírní a komorní hudbu 20. století. Provedl řadu premiér děl českých skladatelů, z nichž mnohá jsou mu věnována.
Jaroslav Smolka
Diskuze k albu