Starobrněnská dvanáctka
Dobrá kapela
Podobné tituly
Informace o albu
Starobrněnská dvanáctka vznikla jako studiový soubor v roce 1967 z profesionálních hudebníků, kmenově náležejících k Orchestru Studio Brno. Jakýmsi duchovním otcem souboru byl Bohumil Sedláček, dramaturg rozhlasového orchestru, dirigentem Jiří Hudec, který byl i dirigentem rozhlasového orchestru. Po něm převzal umělecké vedení Miloš Machek, který soubor přivedl poměrně brzy do Čs. televize. Vystoupení v televizních pořadech přispěla k popularitě této výborné malé dechové kapely. Od roku 1978 je jejím dirigentem hudební redaktor Českého rozhlasu v Brně Josef Růžička. V počátcích vycházel repertoár kapely jednak z klasiků české dechové taneční hudby v úpravách Bedřich Sedláčka, jednak z původní tvorby, taktéž vycházející z klasické lidovky. To proto, aby se kapela lišila od folklórních hudeb typu Moravanky, Strouhalovy sedmičky, Mistříňanky, Bojanů atd., jejichž muzikanti mají folklór regionu v krvi.
Také obsazení kapely bylo a je typické. Starobrněnská dvanáctka dodnes nahrává s křídlovkou, hraje ji Bohumil Štourač, v doprovodu jsou dvě horny a trubka.
Ke kapele samozřejmě patří celá řada výborných zpěváků - sólistů. Mezi prvními byla např. M. Crhounková, J. Zbořil, K. Zelníček, A. Urbánková, Š. Mátl, často E. Veškrnová, J. Matysová, bratři Pantůčkové, M. Horský, J. Přichystal, při příchodu Josefa Růžičky zpívala M. Řezáčová, přibyla mladší generace M. Růžičková, Z. Štruncová, M. Řihák. V televizních pořadech s kapelou ovšem hostovalo daleko více zpěváků, především z řad herců.
Od roku 1978 natočila Starobrněnská dvanáctka okolo pěti set titulů, ať již jsou to nahrávky rozhlasové nebo televizní.
Zato zvukových nosičů měla kupodivu málo, což jen dokumentuje, že orchestr byl zaměřen více na rozhlasové nahrávky.
A tak po delší odmlce právě z rozhlasových nahrávek posledních let vydáváme v edici "dobrá dechovka" na CD nejpopulárnější nahrávky Starobrněnské dvanáctky.
Slávek Ostrezí
Diskuze k albu