Dívčí sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm, Cimbálová muzika Technik, Jan Rokyta
Polajko, Polajko
Podobné tituly
Informace o albu
Z komentáře k původnímu LP albu 1117 3438 "Polajko, Polajko" vydanému Supraphonem v roce 1984 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:
Snad nejdříve o názvu souboru. Polajka je název prosté drobné květiny, máty polejové, drobného kvítka, kterému se přisuzovala kouzelná moc. Když jej děvčata nosila za ňadry, zdaleka prý přitahovala mládence - stejně jako milostná píseň. Ženský folklorní soubor POLAJKA byla založen v roce 1972 při Valašském muzeu v přírodě v Rožnově p.R. Jeho členky tvoří amatérské lidové zpěvačky, povětšině pracovnice muzea. Činnost souboru bezprostředně navazuje na poslání rožnovského skanzenu - na úsilí o vytvoření tzv. živého muzea, kde by se názorně přesvědčil o jeho práci i radostech - písních, zvycích, tancích, krojích apod. Snaha o co možno nejvěrnější a nejoriginálnější podobu prezentované složky lidové kultury se projevuje i v práci Polajky, zejména ve výběru písní.
Nejraději zpívá písně nově objevené, pocházející buď z vlastních sběrů nebo ze starých neznámých nebo málo známých zápisů lidových písní. Takovým vzácným zdrojem jsou nap. písně z Rusavy, sebrané Danielem Slobodou na Rusavě ve čtyřicátých letech minulého století, neméně hodnotným pramenem jsou však i zápisy pořízené u zpěváka a cimbalisty Jana Zezulky z Valašské Bystřice a také u jiných valašských zpěváků a zpěvaček. Výsledky práce souboru dokládají, že tvůrčí zaměření na jediný region, v tomto případě na moravské Valašsko, nijak neomezuje repertoár souboru. Územní omezení plně nahrazuje tematická šíře jeho produkce. Najdeme v ní prosté popěvky pasáků, pradávné obřadní písně zpívané např. při vynášení "smrťky" ze vsi, vánoční koledy, písně zpívané při práci - při vynášení hnoje na horská políčka, při senoseči a žatvě i při podzimních přástkách, při svatbě i pohřbu, opomenuty nezůstaly ani lidové balady a písně kramářské...
Součástí Polajky je trio složené ze sólových zpěvaček souboru - Evy Štikové, Evy Porubové a Aleny Valové. Zakladatelem a vedoucím Polajky je dr. Jaroslav Štika, CSc., ředitel Valašského muzea v přírodě. Vybírá nové písně, hledá nové náměty, upravuje, nacvičuje. Především jeho zásluhou se Polajka stala významným folklórním souborem a vyhraněným uměleckým projevem.
Diskuze k albu