Různí interpreti
Kálik: Symfonie č. 1 "Mírová", Strniště: Dramatická předehra, Rozmluva Barbara Voka
Podobné tituly
-
Různí interpreti
-
Radek Baborák, Tomáš Brauner, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK
-
Symfonický orchestr hl.m. Prahy (FOK), Jiří Bělohlávek
-
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Petr Altrichter
-
Symfonický orchestr hl.m. Prahy (FOK)/Václav Smetáček
-
Symfonický orchestr Čs. rozhlasu v Praze, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Miloš Konvalinka
Informace o albu
Z komentáře Evy Pensdorfové k původnímu LP albu 1 10 1957 "Václav Kálik Symfonie č. 1 "Mírová", Jiří Strniště Dramatická předehra, Rozmluva Barbara Voka" vydanému Supraphonem v roce 1976 a nyní vycházejícímu poprvé digitálně:
Jméno skladatele VÁCLAVA KÁLIKA (1891-1951) se nikdy neskvělo na výsluní přízně a přece má v moderní české hudbě prvé poloviny dvacátého století zvuk ryzí....Pokud dnes něco nesporně patří k obecnému povědomí české hudby z Kálikovy tvorby, jsou to jeho skladby sborové. Napsal bezpočet sborových cyklů ...ohlas a význam Kálikovy sborové tvorby poněkud zastínil ostatní jeho dílo, které je teprve nyní zvolna doceňováno. V seznamu jeho skladeb nalezneme mimo děl komorních a instrumentálních i šest rozsáhlých symfonických skladeb, z toho dvě symfonie a tři opery (Jarní jitro, Lásky div, Posvěcení mládí)...Svá zahraniční studia a pobyty během času zaměřil především na Itálii, která se stala jeho druhou vlastí a v níž vznikla řada jeho skladeb. Hudební tvorba tohoto skladatele si nelibuje v oslnivých efektech, ale má hloubku, přirozenou zpěvnost. Ottorino Respighi výstižně nazval jeho polyfonii hudbou věčně zpívající a vnitřně slyšenou. Jestliže dnes, téměř po půl století od doby vzniku dochází ke gramofonové nahrávce Kálikovy 1. symfonie - Mírové, je to nejen splátka dluhu tomuto autorovi, ale i svědectví o trvalosti hodnot jeho hudby. Čtyřvětá symfonie vznikla v létech 1926-1927 v Římě a skladatel v ní reaguje nejen na hrůzy prvé světové války, ale zdvíhá i svůj varovný hlas před blížícím se nebezpečím dalším...Samotná symfonie se jeví jako meditace i memento, jehož umělecký i lidsky smysl je dodnes živý.
Druhá strana desky je věnována dvěma skladbám z naší současnosti autora JIŘÍHO STRNIŠTĚ (nar. 1914))...Vydavatelství Supraphon zvolilo z jeho skladatelské tvorby dva tituly - "Dramatickou předehru" a "Rozmluvu Barbara Voka". Chtělo tak zřejmě ukázat na dva póly skladatelova zájmu. První skladbou směřuje autor k vypjatě angažované tvorbě přímo ve smyslu politickém, druhou pak chce vytvořit posluchači dobrou pohodu malou exkurzí do české minulosti....
Diskuze k albu