František Krištof Veselý
Historie psaná šelakem - František Krištof Veselý 2. Nahrávky z let 1940-1943
Podobné tituly
Speciální podstránky
Informace o albu
Během druhé světové války vycházely nahrávky se zpěvem Františka Krištofa Veselého (podobně jako snímky dalších interpretů a orchestrů z tehdy nezávislého Slovenského štátu) výlučně na etiketách Telefunken, Polydor a ve speciální řadě objednacích čísel na etiketě Esta.
Náš dnešní výběr zahajuje jeden z celkem osmi snímků nazpívaných Veselým v pražském studiu gramofonové firmy Ultraphon koncem roku 1940 za doprovodu orchestru Karla Vlacha. O něco později pak Veselý nazpíval - opět v Praze - dalších dvanáct snímků za doprovodu orchestrů R. A. Dvorského, Josefa Venclů a v případě gardistického pochodu Pieseň slobody (04) ho doprovodil blíže nespecifikovaný dechový orchestr. Slovenský štát v této písni s nacionalisticky poněkud vypjatým textem pomáhá Veselému opěvovat český mužský pěvecký sbor. Všechny tyto snímky nechala firma Ultraphon lisovat na distribuční etiketu Telefunken určenou pouze pro Slovensko.
V pražském nahrávacím studiu firmy Esta nahrál F. K. Veselý v letech 1941-1942 celou řadu písní slovenských autorů za doprovodu orchestrů Slávy Macha, S. E. Nováčka a Karla Vacka, ale i s doprovodem Myjavské kapely Samko Dudíka a Cigánské kapely primáše Jožky Pihíka.
V letech 1942-1943 nahrával Veselý další slovenské snímky v Bratislavě na žlutomodrou etiketu Telefunken a hnědou etiketu Polydor za doprovodu tamějšího rozhlasového orchestru řízeného buď Ferdinandem Žischkou nebo Antonínem Maschkem. Většina těchto nahrávek se po roce 1945 dočkala reedic na etiketách Esta a Ultraphon, později i Supraphon.
S repertoárem, který F. K. Veselý nahrával v letech 1945-1953, vás seznámíme ve třetí části prezentace gramofonových snímků s jeho zpěvem.
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu