Různí interpreti
Chvíle s písničkou
Podobné tituly
Informace o albu
Z tiskoviny k CD 81 1085-2 Vladimír Fuka Chvíle pro písničku, jež vydal Panton v roce 1995 a které nyní Supraphon uvolňuje i do digitálních obchodů:
Na Českomoravské vrchovině, v kraji zvaném Horácko, leží malebné městečko Dačice. Zde se narodil 25. května 1920 učitel, hudební skladatel, aranžér, dirigent a sbormistr VLADIMÍR FUKA. Absolvoval učitelský ústav ve Znojmě a začal studovat skladbu a dirigování na brněnské konzervatoři. Hudební studium však nedokončil pro "totální nasazení" za války. Hned po ukončení války začal učit češtinu a hudební výchovu včetně sborového zpěvu.
Jako kantor věnoval mnoho času úpravám národních a lidových písní, které sbíral na rodném Horácku, aby je postupně uváděl do života prostřednictvím dětského sboru, jehož byl zakladatelem a dirigentem. Psal scénickou hudbu, připravoval estrádní pořady, aranžoval skladby jiných autorů, ale především - skládal písničky lidového charakteru. Napsal jich ve spolupráci s předními českými textaři už přes sto padesát. Vynikají především krásnými melodiemi, svěžestí i lyrikou, ale - a to především - je z nich cítit lásku k člověku a k rodné zemi. Právě proto mnoho jeho skladeb patří do trvalého repertoáru našich dechových hudeb, právě proto je milují posluchači a vyznavači tohoto hudebního žánru. Nejen u nás. Mnoho jich už překročilo hranice naší země. K těm vůbec nejznámějším Fukovým skladbám patří jistě polky Slavonická, Dačická, Budvarka, valčíky Ne, prosím tě, ne, Nejhezčí úsměv, waltz Rodná hrouda, z novějších skladeb např. valčík Nauč se snít nebo Chvíle s písničkou. Musel bych jmenovat ještě mnoho, každá je někomu z vás blízká a milá. Věřím, že i tento výběr z Fukovy tvorby vám přinese radost a hezké chvíle při poslechu.
Slávek Ostrezí
Diskuze k albu