Různí interpreti
Historie psaná šelakem - Zlatý věk české operety 3 1935-1936
Podobné tituly
Informace o albu
Třetí pokračování cyklu věnovaného operetám českých skladatelů z období tzv. první republiky zahajují tři melodie z operety "Nezapomeň" plodného skladatele Jaroslava Jankovce. A zde bychom laskavé posluchače rádi upozornili, že na závěr jedné z těchto písniček je zařazen úryvek ze sice poněkud obehrané, nicméně raritní papírové gramodesky propagující provozování této operety ve Švandově divadle.
Za jednu z Jankovcových nejúspěšnějších operet je považovaná "Kukačka" s řadou chytlavých písniček (11-14), poprvé uvedená v roce 1935 též ve Švandově divadle. A ještě doplňme, že charakter těchto operet - stejně jako charakter většiny operet dalších autorů z této doby - se ani v nejmenším nepodobal stylu klasických operet Straussových či Lehárových. Šlo spíše o frašky doplněné baletem a písničkami, jejichž text často nijak nesouvisel s dějem dané operety.
Neméně plodným a úspěšných autorem byl Eduard Ingriš. Svou první operetu údajně složil již jako patnáctiletý mladík - hrála se na prknech ochotnického divadla ve Slaném. Jeho největší úspěch v této oblasti je ovšem spojen s revuí "Trampské milování" s premiérou v roce 1931 ve smíchovské Aréně. Zde také na divadelních prknech poprvé vystoupila tehdy osmnáctiletá Ljuba Hermanová, ale hlavně tu poprvé zazněla píseň tuláka s názvem "Niagara". Z další Ingrišovy operety "Píseň lásky" (někdy též uváděné pod názvem "Melodie srdcí") vyšly v roce 1935 na gramodeskách značky Ultraphon tři písničky (4-6). Jen o něco později zaznamenala gramodeska konkurenční firmy Esta dvě melodie z další Ingrišovy operety "Holubník" (9-10), uvedené v témže roce na scéně Malé operety.
Populární skladatel, kapelník a příležitostný zpěvák Eman Fiala byl autorem hudby k operetě "Pro tebe, maminko", s premiérou na podzim roku 1935 na scéně smíchovského Švandova divadla. Dvě písničky z této operety (7-8) vyšly na gramodesce značky Ultraphon.
Autorem hudby k operetě "Stopy na srdci" byl Antonín Kincl. Místo a datum premiéry nejsou sice známy, ale na etiketách gramodesek značky Ultraphon z roku 1936 jsou jako pocházející z této operety označeny dvě písničky (15-16). Následujících sedm písniček (17-23) pochází z operety Jiřího Weinbergera "Císař pán na třešních", kterou 21. listopadu roku 1936 uvedla v premiéře Velká opereta v Praze.
Závěr této sestavy operetních melodií jsme vyhradili dvěma operetám, k jejichž existenci či místu a době uvedení lze připojit jen otazníky. Prvním otazníkem je opereta Adolfa Schächtera "Já jsem malý mysliveček", z níž je písnička "Kde je moje mládí?". Druhým takovým otazníkem je opereta "Nasďa" skladatele Gejzy Dusíka, jednoho ze zakladatelů moderní populární hudby na Slovensku. Je autorem celkem osmnácti operet - nicméně výše zmíněná opereta, z níž mají dle údajů na etiketách gramodesky natočené na podzim roku 1936 pocházet dva poslední zařazené tituly, mezi nimi nefiguruje…
Vybral, sestavil a komentář napsal producent řady Historie psaná šelakem Gabriel Gössel
Diskuze k albu