Formát FLAC

(Free Lossless Audio Codec)

Jedná se o bezztrátový audio kompresní formát, který není mezi běžnými uživateli tak známý, jako například rozšířený formát mp3. Hudebním fandům, kteří na něm oceňují zejména jeho velmi vysokou kvalitu, je ale důvěrně známý.

Jeho kvalita je dána nulovou ztrátou audio informací při kompresi. Ztrátové formáty, jako je například zmíněný formát mp3, fungují na principu vypouštění části informace, která je pro poslech nejméně podstatná.

FLAC Vás ale o nic neochudí - zachovává audio informace kompletní.

Projekt Supraphonline.cz si klade za cíl nabídnout posluchačům opravdu to nejlepší, co je k dispozici. Zpřístupňujeme tak veřejnosti unikátní databázi několika desítek tisíc skladeb ve dvou variantách: nejrozšířenějším formátu mp3 (datový tok 320k) a v nejvyšší kvalitě v podobě FLAC.

Už samotný formát mp3 nabízíme v tak vysokém datovém toku (320k), kdy se může zdát rozdíl mezi oběma formáty jen minimální. Faktem však zůstává, že i když je mp3 ochuzeno pouze o informace, které neslyšíme nebo běžně subjektivně nevnímáme, formát FLAC je obsahuje, a při jeho poslechu je vnímáme podvědomě. Přehráváním (prostřednictvím dostatečně kvalitního reprodukčního zařízení) tak můžeme navodit podobné pocity jako na živých koncertech.

Jak lze FLAC přehrát?

Microsoft Windows

  • Nejjednodušším způsobem, jak FLAC přehrát, je využít aplikaci Winamp (postačí bezplatná verze).
  • Chcete-li přehrávat FLAC přímo v aplikace Windows Media Player, můžete si doinstalovat Xiph.org DirectShow filters. Pro korektní práci s tagy lze použít WMP Tag Plus

Linux

  • Podpora tohoto formátu je ve většině distribucí přímo integrována.

Mac OS X

  • Máte-li problém se standardním přehráváním na operačním systému Mac OS X, můžete použít přehrávače Vox, VLC, Cog nebo Cynthiune.
  • Pro přehrávání formátu FLAC v zařízeních Apple (AirPlay/iPod/iPad/iPhone) můžete formát konvertovat do bezztrátového formátu ALAC (Apple Lossless) pomocí nástroje XLD (X Lossless Decoder)

Hardwarové přehrávače

  • Seznam zařízení, která formát FLAC podporují, je dostupný zde.
FLAC Pioneer